Kolarstwo

5 cech, które powinien mieć każdy profesjonalny strój kolarski

Profesjonalny strój kolarski nie tylko podnosi komfort w czasie wyścigów, ale może także wpłynąć na miejsce zajmowane w zawodach. Zapewnia też wygodę podczas treningów, dlatego kolarz może dzięki niemu lepiej skupić się na szlifowaniu kondycji. Jakie dokładnie cechy powinny wyróżniać idealny strój kolarski? Oto 5 kwestii, które mają największe znaczenie dla sportowców!

1. Aerodynamiczny krój – większa dynamika jazdy

Profesjonalny strój kolarski powinien mieć aerodynamiczny krój, gdyż taki fason zmniejsza opór powietrza. W efekcie pozwala to na szybszą i dynamiczniejszą jazdę. 

Odzież kolarska z nadrukiem i taka na treningi ściśle przylega do ciała. Jest też uszyta z gładkich materiałów. Dlatego nie stanowi on przeszkody dla powietrza, którego opór musi pokonywać kolarz. 

Jakie korzyści daje zakładanie aerodynamicznego stroju na zawody i treningi kolarskie? Podczas wyścigów, kiedy każda sekunda ma znaczenie, zredukowany opór powietrza oznacza przewagę nad zawodnikami. Dlatego wybór aerodynamicznego stroju może przełożyć się na większe szanse na zwycięstwo w zawodach i możliwość bicia własnych życiowych rekordów. Wniosek? Jest to najważniejsza cecha odzieży dla kolarzy, która realnie wpływ na ich wyniki sportowe.

2. Oddychalność i odprowadzanie wilgoci – kluczowe dla komfortu zawodnika

Podczas wysiłku gruczoły potowe intensywnie pracują, by wydzielać pot, który ma chłodzić rozgrzane ciało. Dlatego profesjonalny strój kolarski musi skutecznie odprowadzać wilgoć. Kolarze – na zawodach i treningach – wylewają siódme poty. W związku z tym obowiązkowo muszą mieć szybkoschnące koszulki, spodenki kolarskie, które pozwalają skórze oddychać a także profesjonalne skarpety na rower, które są odpowiednio dopasowane i odprowadzają wilgoć. 

Jakie materiały skutecznie odprowadzają pot?

Do szycia strojów kolarskich wykorzystuje się sztuczne tkaniny techniczne. Mają one specjalnie opracowany splot, dlatego przepuszczają powietrze. Jednocześnie nie zatrzymują w sobie wilgoci, a transportują ją na zewnątrz ubrania. Efekt? Nawet w czasie intensywnego wysiłku fizycznego skóra pozostaje sucha. 

3. Idealne dopasowanie do ciała – gwarancja pełnej swobody ruchów 

Profesjonalna odzież kolarska powinna być zaprojektowana tak, by przylegała do sylwetki sportowca. Dlatego taki strój musi być uszyty z tkanin z domieszką elastycznych włókien – lycry lub spandexu. Takie ubranie nie ogranicza ruchów, co mogłoby przeszkadzać w czasie jazdy rowerem.

O czym musisz pamiętać?

Strój kolarski musi przylegać do ciała, ale nie może go uciskać. Świadczyłoby o tym, że jest za mały. Jazda na rowerze w takiej koszulce czy kombinezonie nie ma nic wspólnego z komfortem. 

4. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi – słońcem, deszczem i chłodem

Zawodowy kolarz powinien mieć strój kolarski na każdą pogodę. Ubrania na lato powinny zapewniać ochronę przed promieniami UV i maksymalną wentylację. Natomiast zimą strój kolarski musi chronić przed chłodem, a w tym przed wiatrem, oraz pomagać utrzymać ciepłotę ciała sportowca. Podczas deszczu sprawdzają się kurtki dla kolarzy uszyte z wodoodpornych tkanin.

Strój dopasowany do warunków atmosferycznych – nasza wskazówka

Jeżeli wybierasz strój kolarski na lato, to wybierz rozpinaną koszulkę lub kombinezon z zamkiem w jego górnej części. Dzięki temu kolarz będzie sam mógł regulować wentylację skóry, rozpinając i zapinając ubranie. 

5. Trwałość i solidne wykonanie – strój kolarski, który posłuży przez dłuższy czas

Wykonywanie dynamicznych ruchów w czasie treningów, częste pranie i kontakt ze zmiennymi, często trudnymi warunkami atmosferycznymi – na to narażone są stroje kolarskie. Dlatego materiały, z których się je szyję, powinny być odporne na przecieranie się  czy pękanie. Ważna jest także technika produkcji strojów kolarskich, a w tym solidność ich szwów. 

Jak wybrać solidny strój kolarski?

Solidny strój kolarski zamówisz u renomowanego producenta odzieży sportowej. Takie firmy cieszą się zaufaniem sportowców, którego nie chcą zawieść. Dlatego podchodzą bezkompromisowo do starannego szycia strojów dla kolarzy oraz do wyboru wysokogatunkowych tkanin.

Aerodynamiczność, oddychalność, dopasowanie, ochrona przed warunkami atmosferycznymi oraz trwałość to pięć kluczowych cech, które powinny charakteryzować odzież kolarską. Obowiązkowo weź je pod uwagę, jeżeli masz zamiar zamówić strój dla siebie lub dla swojego teamu rowerowego.

Materiał Partnera

O mnie

Teksty

Cześć, jestem Marcin Pietrzak - zapalony biegacz z długoletnim doświadczeniem. Kocham tę dyscyplinę za możliwość przebywania na świeżym powietrzu i rywalizację samego ze sobą. Chętnie podzielę się z Wami moimi przemyśleniami i wskazówkami dotyczącymi biegania, żebyście mogli czerpać z niego taką samą radość jak ja.