Co to jest triathlon? 

1 min czytania

co to jest triathlon

Trójbój, inaczej znany jako triathlon, to wyzwanie sportowe składające się z trzech dyscyplin — pływania w naturalnych akwenach (takich jak jeziora, morze itp., choć czasami etap ten odbywa się na basenie), jazdy na rowerze oraz biegania (te dwa ostatnie etapy mogą odbywać się na różnego rodzaju terenie, na przykład na drogach, szlakach górskich czy leśnych). Zawody triathlonowe zawsze odbywają się w tej kolejności. Każdy zawodnik musi najpierw ukończyć pływanie, a potem przejść do jazdy na rowerze, a na końcu — biegu. Między tymi etapami są krótkie przerwy (które są wliczane do ostatecznego czasu zawodnika), umożliwiające zawodnikom przygotowanie się do następnej dyscypliny, takiej jak zmiana stroju czy sprzętu.

Triathlon i jego historia

Historia triathlonu ma swoje korzenie we Francji w latach 20. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano wyścigi obejmujące bieganie, kolarstwo i pływanie w okolicach Paryża. Niemniej jednak, za oficjalne początki triathlonu uznaje się rok 1974, kiedy to w amerykańskim San Diego odbył się pierwszy oficjalny wyścig triathlonowy o nazwie Mission Bay Triathlon (24 września). Zawodnicy musieli pokonać dystans 10 km biegiem, 8 km na rowerze oraz 500 m pływając. W wyścigu udział wzięło 46 osób. Triathlon został stworzony między innymi jako alternatywa dla intensywnych treningów biegowych na twardym podłożu. Za twórców triathlonu uważa się Dona Shanahan’a i Jacka Johnstone’a.

W Polsce triathlon zadebiutował w 1984 roku podczas wyścigu na Kiekrzu w Poznaniu. W 1989 roku w Avignon we Francji powstała World Triathlon, a odbyły się tam pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata. Triathlon jest również dyscypliną sportową na igrzyskach olimpijskich. Po raz pierwszy zawody triathlonowe na igrzyskach olimpijskich odbyły się w Sydney w Australii w 2000 roku na dystansach 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Wśród kobiet zwyciężyła Szwajcarka Bridgette McMahon, a w rywalizacji mężczyzn, najlepszy okazał się Simon Whitfield z Kanady. Zastanawiasz się nad obstawieniem danej dyscypliny sportowej? Darmowe typy bukmacherskie pomogą zarząć Ci przygodę z legalnym obstawianiem zakladów.

Odmiany triathlonu

Większość triathlonów przebiega według klasycznego schematu: pływanie, jazda na rowerze i na koniec bieg, ale istnieje kilka odmian dla osób w różnym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.

Oprócz tradycyjnego triathlonu, można się spotkać z takimi jego odmianami, jak:

  • triathlon zimowy – rywalizacja obejmuje narciarstwo biegowe, jazdę na łyżwach lub bieganie i jazdę na rowerze;
  • duathlon – składający się z 2 konkurencji, czyli z biegania oraz jazdy rowerem;
  • aquabike – który łączy pływanie z jazdą na rowerze;
  • aquathlon – zawodnicy zaczynają od biegania, potem pływają i następnie biegają określony wcześniej dystans.