1. Cel imprezy
- promocja Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalszczyzny jako regionu, w Polsce i na świecie
- popularyzacja terenowych biegów długodystansowych...
Obie trasy zawodów biegowych zaczynają się i kończą w Ośrodku SOWA Lipniak ok. 10 km na północny-wschód od Suwałk. Oczywiście są to zupełnie inne trasy.
Biegun Zimna to trzydniowe wydarzenie sportowo-kulturalne łączące bardzo różne aktywności: bieganie, narty, spotkania i filmy. Zapisy zostaną uruchomione
5 grudnia 2021.
ZAPISZ SIĘ
W programie mamy trzy poruszające filmy i cztery spotkania z biegaczami i podróżnikami. Wspólny mianownikiem dla filmów jest Nepal, zaproszeni gości to cztery zupełnie różne osobowości...
Czytaj dalej
Sobota, 12 lutego 2022, godz. 11.00 - 17.00, Hotel LOFT, Suwałki
Szczegółowy program w zakładce FILMY
Rafał Kot
Ultramaratończyk, podrózznnik, specjalista od długich dystansów i samotnych wyzwań. Tak mówi o sobie: biegi górskie, ultra, 24-godzinne, pojawił się w moim życiu w 2014 roku. Wtedy to ze zwykłego zainteresowania górami i bieganiem, zaczęła się rodzić pasja i miłość. Miałem 34 lata i zacząłem marzyć - o pokonywaniu własnych granic, o przekraczaniu ograniczeń własnego ciała i umysłu, o tym by biegać wyżej, dalej i szybciej. I w końcu by ścigać się z najlepszymi zawodnikami w kraju i za granicą,
Dorota Szparaga
"Trenowałam amatorsko łyżwiarstwo figurowe, kettlebells i crossfit.
Zdarza mi się biegać po płaskim, ale też mam na koncie kilka startów w biegach górskich ultra.
Aktualnie skupiam się na przygotowaniach do wypraw długodystansowych.
Tym bardziej wymagających, że często jeżdżę sama.
W moim “sosie” jest też esencjonalna szczypta hiszpańskiej przyprawy- uwielbiam język hiszpański, kulturę i ten region.
Najważniejsze: Baza, wokół której kręci się większość tego co robię: GÓRY! To moja pasja, której oddaję się bez reszty."
Paweł Żuk
5000 km w 15 INTERNATIONAL ULTRAMARATON FESTIVAL Athens-Hellinkion 2020 49dni 6godz 27min 02sek
"Jeżeli ktokolwiek nazywa bieganie nudnym, to dla mnie nie jest biegaczem. Jak pasja, coś co robisz, co kochasz, może być nudne? Jeżeli biegacz mówi, że bieganie jest nudne, to znaczy, że nie doszedł nawet do zerowego poziomu wiedzy o tym, czym w ogóle jest bieganie. To jest moja pasja, sens mojego życia i bieg, w którym teraz biorę udział, to kolejny krok w drodze poprzez moje biegowe życie. Nie nudzę się. Czerpię z tego najwięcej jak się da i jestem szczęśliwy."
USA (2020), 34 min.
Reżyseria: Zachary Barr, Peter Mortimer
Lonnie Kauk wraca do swoich indiańskich korzeni w Yosemite oraz podąża śladami ojca – słynnego wspinacza Rona Kauka – powtarzając jego najbardziej znane drogi.
ZOBACZ TRAILER
Wieka Brytania (2020), 52 min.
Reżyseria:
Ben Crocker, Alexis Tymon
Trzech przyjaciół, których połączyła miłość do biegania. Zapragnęli porzucić stałą prace i wyruszyć w świat w poszukiwaniu przygody. Pewnej nocy, po kilku drinkach, rzucili wyzwanie losowi. Obracali globusem i gdziekolwiek wyląduje ich palec tam mieli pobiec. Padło na Tadżykistan.
Część świata, o której niewielu słyszało, nie mówiąc już o podróżowaniu. Region owiany reputacją wojny i niebezpieczeństwa. Miejsce ekstremalnych upałów w ciągu dnia i niebezpiecznie niskich temperatur w nocy. Region położony tak wysoko, że wydaje ci się, że oddychasz przez słomkę. Nie do końca najlepsze warunki do biegania.
Przyjęli wyzwanie. Przebiegli przez Tadżykistan od granicy z Afganistanem do granicy z Chinami, pokonując 400 km w zaledwie 7 dni - więcej niż maraton dziennie. Przebiegli przez wielką dolinę, którą miejscowi nazywają „dachem świata”.
ZOBACZ TRAILER
Kanada (2019), 14 min.
Reżyseria: Liz Canning
Wielokrotnie nagradzany film dokumentalny, który wykorzystuje rower towarowy jako pojazd do odkrywania rodzicielstwa w erze zmiany klimatu i cyfrowej dominacji.
MOTHERLOAD ukazuje dążenie młodej matki do zrozumienia współczesnego świata rosnącej izolacji i osamotnienia, pokazuje jak rowery towarowe mogą być antidotum.
Liz Canning jeździła na rowerze wszędzie, aż w 2008 roku urodziła bliźnięta. Macierzyństwo było wyzwaniem, ale Liz wożąc dzieci samochodem czuła się klaustrofobicznie. Wyszukała w Google „rower rodzinny” i odkryła globalny ruch ludzi zastępujących samochody rowerami towarowymi: rowerami o długiej ramie, przeznaczonymi do przewożenia ciężkich ładunków. Liz postanowiła dowiedzieć się więcej. W ten sposób powstał film MOTHERLOAD.
ZOBACZ TRAILER
Wielka Brytania (2017), 18 min.
Reżyseria: Laura Belinky
Jeszcze dalej na południe, niż większość ludzi kiedykolwiek odważy się zapuścić, leży Patagonia – ziemia nieskończonych odległości i bezgranicznej urody.
Podróż z fotografem Eliseo Miciu śladami poruszającej duszę Patagonii. Zdjęcia Eliseo przenoszą nas w inny czas i przestrzeń. Podążamy za nim, gdy rzuca wyzwanie wiatrowi, siada na gnieździe kondora na niebotycznych wysokościach i czołga się przez smagane wiatrem łąki, by dostrzec nieuchwytne dzikie konie. Spokojne rozmowy wypełniają niezliczone godziny spędzone na prowadzeniu samochodu i ukazują wyboistą drogę artysty prowadzącą do realizacji jego prawdziwego powołania.
Zobacz trailer:
https://vimeo.com/204031945
Włochy (2019), 21 min.
Reżyseria: Francesco Pierini, Ivan Frattina, Filippo Maragno
Filmowy portret Aleksandry Taistry, zapalonej miłośniczki wspinaczki skalnej o wyjątkowej wrażliwości i determinacji, która w październiku 2019 roku zrealizowała swój wielosezonowy projekt "Hotel Supramonte". Projekt tego rozmiaru wymagał zaangażowania na poziomie,
który większość wspinaczy nazwałaby nieosiągalnym. Aby dopiąć swego, Ola – często bez stałego partnera wspinaczkowego – walczyła z niesprzyjającą pogodą i z osobistym zwątpieniem. Film opisuje wspinaczkowy talent Oli oraz jej emocjonalne i psychiczne nastawienie, na których opiera się tak ambitny projekt. Zachwycające krajobrazy Gorropu i zapierające dech w piersiach sardyńskie pejzaże stają się tłem dla opowieści o tym, jak Ola Taistra uczyniła wspinaczkę jedną ze swoich raison d’être. Oraz jak jej wytrwałość i wiara w siebie sprawiły, że z pozoru nieosiągalny cel stał się krokiem w kierunku zrozumienia samej
siebie.
USA (2019), 44 min.
Reżyseria: Morgan Heim, Jayme Dittmar
Aby przetrwać, musi przemierzyć 135 kilometrów, przekraczając wysoko położone górskie przełęcze i stawiając czoła trudnym warunkom przedwiośnia w surowym terenie Wyoming. Oto historia migracji Sarny 139, niedożywionej i w zaawansowanej ciąży. Jej śladem wyrusza zespół nieustraszonych kobiet. Samantha Dwinnell, Tennessee Watson i Anya Tyson wędrują, jadą na nartach i płyną na dmuchanych tratwach, próbując zrozumieć związek między
migracją saren a nieustannie zmieniającym się środowiskiem. Poznając dzikie miejsca, w których żyją sarny, dziewczyny nie tylko odkrywają tajemnice długodystansowej migracji
dzikich zwierząt, lecz także znajdują ważne argumenty za ochroną tych terenów.
Wielka Brytania (2019), 49 min.
Reżyseria: Alastair Lee, Leo Houlding
Najlepszy film o górach wysokich z 2019 r. 2000 kilometrów, 200 kilogramów, 65 dni, 3 kumpli, 1 góra. Bez pomocy z zewnątrz, z użyciem snow-kite’ów do pokonywania dużych odległości z gigantycznymi ładunkami i prędkością dochodzącą do 60 km/h. Niesamowita opowieść o marzeniu Leo Houldinga, Jeana Burguna i Marka Sedona, by zdobyć najodleglejszy szczyt na Ziemi – leżący na Antarktydzie Spectre.
Stany Zjednoczone (2018), 79 min.
Reżyseria: Michael Brown
Grand Prix 2019. “Weight of Water” jest historią o niewidomym sportowcu Eriku Weihenmayerze, który podejmuje się absolutnie nieprawdopodobnego wyzwania: przepłynięcia kajakiem Wielkiego Kanionu. Jego motywacją jest pragnienie doświadczenia ulotnego bycia tu i teraz, którego szuka tak wiele osób. „Trudno jest być w pełni obecnym w danym momencie czasu i przestrzeni, ponieważ przeszkadza nam strach i niepokój, które są w nas. Przypomina to
oglądanie jakiegoś wydarzenia przez okno, zamiast uczestniczenia w nim.” – mówi Erik.
Stany Zjednoczone (2015), 92 min.
Reżyseria: Sterling Noren
Najlepszy firlm o biegach górskich z 2015 r. Dokument opowiadający o życiu legendarnego amerykańskiego biegacza ultra – Micah True, znanego także jako Caballo Blanco, czyli Biały Koń. Micah True podjął się zorganizowania ultramaratonu w Miedzianym Kanionie na północy Meksyku, chcąc promować i wspierać biegową tradycję mieszkających tam Indian Tarahumara. Caballo Blanco był jednym z głównych bohaterów bestsellerowej książki Christophera McDougalla „Urodzeni biegacze. Tajemnicze plemię Tarahumara, bieganie naturalne i wyścig, jakiego świat nie widział”.
Zawodnik Salomon Suunto Team specjalizujący się w ultramaratonach górskich. Pierwszy zawodnik spoza Rosji, który wygrał ekstremalny Baikal Ice Marathon . Organizator biegów górskich, m.in. Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, Supermaraton Gór Stołowych
Od 25 lat uprawia sporty oudorowo - wytrzymałościowe. Uczestnik kilkudziesięciu zawodów multidyscyplinarnych w Polsce i na świecie, m.in. AbuDhabi Adventure Challenge, Adventure Race World Championship, AR Word Series. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i zdobywca Pucharów Polski w Imprezach na Orientację.
Uczestnik zagranicznych wyjazdów eksploracyjnych i PZA do jaskiń Austrii, Ukrainy czy Chin. Wspinał się w Tatrach, Alpach i Pamirze.
Od 2008 specjalizuje się w biegach górskich ultra, gdzie czołowe miejsca zajmował w takich biegach jak: UTMB, Ultra Trail Majorka, Transvulcania, Gore-Tex Transalpine, TransGranCanaria, UTMF.
Mistrzyni Badwater, dystans 135 mil, czyli 217 km z depresji -85 m na wysokość 2530 m n.p.m. pokonała w czasie 24:13:24 poprawiając rekord Amerykanki Alyson Venti sprzed 3 lat o godzinę i 40 minut! Zwyciężczyni Spartatlonu, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w biegach 24–godzinnych. W mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym w Albi w roku 2019 zdobyła brąz, czym potwierdziła, że należy do najlepszych biegaczek ultra świata.
Prowadzą blog Smaczne Podróże, na którego łamach opisują wyjazdy zarówno bliskie, jak i dalekie. Blog powstał w 2015 roku i od tamtego momentu pojawiło się na nim wiele podróżniczych relacji. W ciągu ostatnich kilku lat Arek odwiedził różne zakątki świata takie jak: Nepal, Kirgistan, Filipiny, czy Grenlandię. Odbył też sporo podróży w mniej egzotyczne miejsca takie jak Hiszpania, Włochy, czy Słowenia. W skrócie; pracuje, podróżuje, prowadzi bloga i do tego w miarę możliwości promuję rodzimy region; Suwalszczyznę. Od pewnego czasu towarzyszy mu Agata Wilk, która jest również zaprawiona w podróżniczych bojach; przez 6 miesięcy podróżowała samotnie po Ameryce Południowej, mieszkała rok na Antarktydzie, kilkukrotnie była na trekingu w Nepalu, odwiedziła Pakistan. Ostatnio wspólnie podróżowali po Indonezji i to właśnie o niej opowiedzą nam na Biegunie Zimna — będzie to ciepły akcent w zimowy wieczór :). Zaprezentują film wideo, a następnie opowiedzą o swojej miesięcznej podróży po wyspie Bali, Flores oraz spotkaniu z największymi jaszczurkami świata w Parku Komodo.
Fotograf, jej prace będą obecne na Biegunie Zimna. Jak mówi o sobie: „Robię zdjęcia, bo najzwyczajniej w świecie to lubię i po prostu chcę to robić. Fotografuję od niemal 20 lat. Specjalizuję się w fotografii portretowej i reportażu”